PROCEDURA POSTĘPOWANIA

W PRZYPADKU STWIERDZENIA WSZAWICY

W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 25 W SOSNOWCU.

Podstawa prawna:

1. Ustawa z 14 grudnia 2016r.- Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019r. poz. 1148)
  2. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r.w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003r. Nr 6 poz. 69 ze zm.)
  3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2001r. nr 61 poz. 624 ze zm.)

Cel procedury:

Procedura ma zapewnić higieniczne warunki pobytu dzieci w przedszkolu oraz chronić przed rozprzestrzenianiem się wszawicy w przedszkolu.

Zakres procedury:

Procedura dotyczy postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy w przedszkolu.

Uczestnicy postępowania- zakres odpowiedzialności:

1.      Rodzice/ prawni opiekunowie muszą mieć świadomość konieczności monitorowania na  bieżąco czystości skóry głowy własnego dziecka.

2.      Nauczyciele zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi przedszkola sygnałów dotyczących pojawienia się wszawicy w przedszkolu.

3.      Pracownicy obsługi winni zgłosić swoje podejrzenia, co do wystąpienia wszawicy w danej grupie nauczycielowi, bądź dyrektorowi.

4.      Dyrektor jest zobowiązany do zapewnienia dzieciom higienicznych warunków pobytu w przedszkolu, a pracownikom higienicznych warunków pracy.

Sposoby zapoznania z treścią procedury:

1.      Zapoznanie rodziców z obowiązującymi w przedszkolu procedurami na zebraniach organizacyjnych na początku każdego roku szkolnego.

2.      Poinformowanie rodziców o procedurze poprzez stronę internetową przedszkola.

3.      Zapoznanie pracowników z treścią procedury.

Tryb dokonywania zmian w procedurze:

1.      Wszelkich zmian w opracowanej procedurze może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej- dyrektor przedszkola.

2.      Wnioskodawcą zmian może być również rada rodziców.

3.      Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.

Opis procedury:

Kontrolę czystości skóry i włosów dzieci na podstawie zgody podpisanej przez rodziców/ prawnych opiekunów w Przedszkolu Miejskim nr 25 w Sosnowcu przeprowadza osoba kompetentna upoważniona przez Dyrektora przedszkola.

1.    Dyrektor przedszkola zarządza dokonanie przez osobę upoważnioną do kontroli czystości skóry głowy wszystkich dzieci w grupie z zachowaniem zasady intymności (nie informuje o wyniku pozostałych osób).

2.    Osoba kompetentna upoważniona przez Dyrektora przedszkola zawiadamia nauczyciela, a ten z kolei rodziców dzieci, u których stwierdzono wszawicę o konieczności podjęcia niezwłocznie zabiegów higienicznych skóry głowy oraz o konieczności poddania się kuracji wszystkich domowników. Monitoruje skuteczność działań, jednocześnie informuje Dyrektora przedszkola o wynikach kontroli i skali zjawiska.

3.    Dyrektor wydaje zalecenie: W celu uniknięcia rozprzestrzeniania się wszawicy rodzice/ prawni opiekunowie dziecka, u którego wystąpiła wszawica, powinni rozważyć możliwość pozostawienia dziecka w domu do czasu likwidacji zakażenia, podejmując skuteczne i intensywne zabiegi, by skrócić czas nieobecności w przedszkolu do niezbędnego minimum.

4.    W przypadku, gdy rodzice zgłoszą trudności w przeprowadzeniu kuracji (np. brak środków na zakup preparatu), Dyrektor przedszkola we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej, udzielą rodzicom lub opiekunom niezbędnej pomocy.

5.    Osoba upoważniona przez dyrektora placówki po upływie 7- 10 dni kontroluje stan czystości skóry głowy dzieci po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodziców.

6.    W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań, nauczycielka (lub osoba, którą Dyrektor upoważnił) zawiadamia o tym Dyrektora przedszkola w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków (zawiadomienie MOPS o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka/ prawnych opiekunów oraz udzielenia rodzinie potrzebnego wsparcia).

Postanowienia końcowe

1.      Ewentualnych zmian w procedurze dokonuje Dyrektor placówki w porozumieniu z Radą Pedagogiczną i Radą Rodziców.

2.      Z procedurą powinni zostać zapoznani wszyscy nauczyciele, pracownicy oraz rodzice.

Procedura obowiązuje od dnia 03.02.2020 roku.

Z procedurą zostali zapoznani i przyjęli do stosowania: