PROCEDURA USPRAWIEDLIWIANIA NIEOBECNOŚCI DZIECKA 6-LETNIEGO

W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 25 W SOSNOWCU.

Podstawa prawna:

·        Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r.- Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019r. poz. 1148),

·        Statut Przedszkola Miejskiego nr 25 w Sosnowcu.

Cele procedury:

Zapewnienie dziecku sześcioletniemu systematycznego i punktualnego uczęszczania na zaję w związku z obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego.

Zakres procedury:

Dokument reguluje zasady usprawiedliwiania nieobecności dzieci w przedszkolu przez rodziców lub opiekunów prawnych oraz określa działania nauczycieli w przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu.

Zapoznanie z procedurą:

ü  umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej przedszkola,

ü  zapoznanie rodziców/ prawnych opiekunów z obowiązującą w placówce procedurą na zebraniach organizacyjnych,

ü  zapoznanie nauczycieli z treścią procedury.

Obowiązki, odpowiedzialność, upoważnienia osób realizujących zadanie, które jest przedmiotem procedury:

Rodzice/ prawni opiekunowie:

ü  są uprawnieni do usprawiedliwiania nieobecności dziecka na zajęciach w przedszkolu,

ü  zapewniają obowiązkowe, regularne uczęszczanie dziecka do przedszkola,

ü  ze względów organizacyjnych, informują nauczyciela/ przedszkole o nieobecności dziecka w pojedyncze dni,

ü  zgłaszają ustnie lub telefonicznie przyczynę nieobecności dziecka w przedszkolu do 5 dni,

ü  obowiązkowo dokonują usprawiedliwienia nieobecności dziecka na zajęciach powyżej 2 tygodni w formie pisemnej.

Nauczyciel:

ü  obowiązkowo codziennie zaznacza w dzienniku zajęć obecność dziecka w przedszkolu,

ü  ma obowiązek systematycznego zaznaczania nieobecności dzieci w dzienniku oraz badanie przyczyn absencji wychowanków i zapobieganie jej,

ü  przyjmuje i gromadzi usprawiedliwienia dotyczące nieobecności dziecka w przedszkolu od rodziców/ prawnych opiekunów,

ü  obowiązkowo zaznacza w dzienniku zajęć (ewidencja dzieci) fakt usprawiedliwienia nieobecności dzieci,

ü  w przypadku nieobecności dziecka trwającej powyżej 5 dni i braku wyjaśnienia jej powodów przez rodziców/ prawnych opiekunów nauczyciel zobowiązany jest podjąć działania zmierzające do ustalenia przyczyny nieobecności dziecka (np. kontakt telefoniczny, mail),

ü  przeprowadza rozmowę z rodzicami, zobowiązując ich do regularnego przyprowadzania dziecka na zajęcia,

ü  w przypadku dalszej nieobecności dziecka i braku informacji na ten temat zgłasza fakt Dyrektorowi przedszkola.

Opis pracy:

1.      W przypadku nieobecności nieusprawiedliwionej przekraczającej 5 dni wychowawca grupy zobowiązany jest do podjęcia działań zmierzających do ustalenia jej przyczyny (telefon, mail).

2.      W przypadku dalszej nieobecności nieusprawiedliwionej nauczyciel zgłasza ten fakt Dyrektorowi przedszkola, który kontaktuje się z rodzicami/ prawnymi opiekunami telefonicznie lub kieruje pisemną informację o stwierdzeniu nieobecności dziecka w przedszkolu i podejmuje próby ustalenia przyczyn zaistniałej sytuacji- zawiadomienie może być wysłane listem poleconym.

3.      Dalszą nieuzasadniona absencję dziecka nauczyciel zgłasza ponownie Dyrektorowi przedszkola, a ten Dyrektorowi szkoły podstawowej w rejonie, który podejmuje stosowne kroki z postępowaniem egzekucyjnym włącznie.

4.      Dyrektor monitoruje frekwencje dzieci na zajęciach w przedszkolu- dłuższa (powyżej jednego miesiąca) absencja dziecka musi być poparta zwolnieniem lekarskim, bądź informacją pisemną rodzica o przyczynach nieobecności tj. karta leczenia szpitalnego, karta pobytu w sanatorium itp.

5.      Spotkanie lub kontakt z rodzicami/ prawnymi opiekunami w wyżej wymienionych sprawach może zostać poświadczone  w postaci sporządzonej notatki służbowej.

Wykaz i opis materiałów oraz dokumentów:

·        odnotowanie usprawiedliwionej i nieusprawiedliwionej nieobecności dziecka w przedszkolu w dzienniku zajęć, w części do tego przeznaczonej,

·        zestawienie zbiorcze nieobecności dzieci realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego.

Tryb dokonywania zmian w procedurze:

Wszelkich zmian w procedurze dokonuje Dyrektor.

Postanowienia końcowe:

W sprawach nieuregulowanych niniejszą Procedurą ostateczną decyzję podejmuje Dyrektor przedszkola.

Procedura obowiązuje od dnia 03.02.2020 roku.

Z procedurą zostali zapoznani i przyjęli do stosowania: