PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU ZAISTNIENIA CHOROBY DZIECKA  W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 25 W SOSNOWCU

 

 

Podstawa prawna:

·         Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2017r. poz.649)

·         Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003r. nr 6, poz. 69)

·         Statut Przedszkola Miejskiego Nr 25 w Sosnowcu

·         Stanowisko Ministra Zdrowia w sprawie możliwości podawania leków dzieciom przez nauczycieli w szkole i przedszkolu.

 

Standardy postępowania:                                                                                                           

1.      W czasie pobytu dziecka w placówce, w przypadku zaobserwowania, wystąpienia lub zgłoszenia przez dziecko niepokojących objawów i złego samopoczucia, stanowiącego zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania samego dziecka oraz innych dzieci w przedszkolu, nauczyciel ma obowiązek powiadomienia telefonicznego rodzica/ prawnego opiekuna oraz poinformowania dyrektora o stanie zdrowia dziecka.

2.      W sytuacji niemożności nawiązania kontaktu z rodzicami/ prawnymi opiekunami nauczyciel lub dyrektor podejmują wszelkie dostępne czynności w celu nawiązania kontaktu z osobami upoważnionymi przez rodziców/ prawnych opiekunów do odbioru dziecka.

3.      W rozmowie telefonicznej z rodzicami/ prawnymi opiekunami należy udzielić informacji o niepokojących objawach chorobowych, czasie ich powstania, formach dotychczas udzielonej pomocy oraz zwrócić się z zapytaniem dotyczącym wezwania pogotowia ratunkowego.

4.      W przypadku konieczności udzielenia natychmiastowej pomocy ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia dziecka dyrektor lub nauczyciel opiekujący się grupą wzywa pogotowie ratunkowe. Do czasu jego przybycia dyrektor wyznacza osobę do udzielania pierwszej pomocy dziecku.

5.      Do czasu przybycia rodziców/ prawnych opiekunów dziecka nauczyciel grupy, w której dziecko przebywa sprawuje bezpośrednią opiekę nad nim.

6.      W przypadku wezwania pogotowia ratunkowego decyzję o dalszym leczeniu dziecka podejmuje lekarz zespołu ratunkowego. W miarę możliwości zespół ratunkowy wraz  z dzieckiem oczekuje na przybycie rodziców. Jeśli jednak konieczne jest natychmiastowe przewiezienie dziecka do szpitala, informacje o tym fakcie jak również o miejscu pobytu dziecka przekazuje rodzicom dyrektor przedszkola lub w razie jego nieobecności nauczyciel, który sprawował opiekę nad dzieckiem.

7.      Po każdym zdarzeniu nauczyciel grupy sporządza notatkę w Zeszycie kontaktów z rodzicami.

 

Procedura obowiązuje od dnia 03.02.2020 roku.

 

 

Z procedurą zostali zapoznani i przyjęli do stosowania: