PROCEDURA POSTĘPOWANIA

W SYTUACJI, GDY DZIECKO NIE ZOSTANIE ODEBRANE Z PRZEDSZKOLA

W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 25 W SOSNOWCU.

Podstawa prawna:

1.      Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r.- Prawo oświatowe (Dz. U z 2019r. poz. 1148),

2.      Ustawa z 26 stycznia 1982r.- Karta Nauczyciela (Dz. U z 2019r. poz. 2215)

3.      Ustawa z 5 marca 1964r.-  Kodeks rodzinny i opiekuńczy  (Dz. U. z 2019r. poz. 2096)

4.      Ustawa z 6 kwietnia 1990r. o Policji (Dz. U. z 2019r. poz. 161, 125, 1091, 1556, 1608, 1635, 1726, 2020)

5.      Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2017r.  poz. 649)

6.      Statut  Przedszkola  Miejskiego nr 25 w Sosnowcu.

Cel procedury

Celem niniejszej procedury jest zapewnienie bezpieczeństwa dziecku.

Zakres procedury

Niniejszy dokument reguluje zasady postępowania nauczyciela w sytuacji, gdy dziecko nie zostanie odebrane z przedszkola.

Osoby podlegające procedurze

Do przestrzegania  niniejszej  procedury zobowiązani są nauczyciele i pracownicy przedszkola oraz rodzice/ prawni opiekunowie dziecka.

Opis procedury

1.      W przypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane z przedszkola po upływie czasu pracy przedszkola, nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców/ prawnych opiekunów o zaistniałej sytuacji i konieczności jak najszybszego odbioru dziecka.

2.      W przypadku niemożności skontaktowania się telefonicznie z rodzicami/ prawnymi opiekunami dziecka, nauczyciel  powiadamia Dyrektora/ Wicedyrektora przedszkola.

3.      Jeżeli próba zawiadomienia rodziców się nie powiedzie, Dyrektor/ Wicedyrektor  zwraca się o pomoc do policji- Komisariat II w Sosnowcu, ul. Żeromskiego 1, tel. 32 799 72 00 lub 32 799 72 10 w celu ustalenia miejsca pobytu rodziców/ prawnych opiekunów i podjęcia dalszych działań przewidzianych prawem, łącznie z umieszczeniem dziecka w pogotowiu opiekuńczym.

4.      Nauczyciel sporządza ze zdarzenia notatkę służbową, którą przekazuje Dyrektorowi przedszkola do dokumentacji przedszkolnej.

5.      Po zdarzeniu Dyrektor przeprowadza rozmowę z rodzicami/ prawnymi opiekunami dziecka w celu wyjaśnienia sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania prawa obowiązującego w przedszkolu.

6.      Jeżeli przypadki nieodbierania dziecka z przedszkola powtarzają się, Dyrektor zobowiązany jest powiadomić Sąd Rodzinny i poinformować rodziców/ prawnych opiekunów o podjętych działaniach.

Postanowienia końcowe

1.      Ewentualnych zmian w procedurze dokonuje Dyrektor placówki w porozumieniu z Radą Pedagogiczną i Radą Rodziców.

2.      Z procedurą powinni zostać zapoznani wszyscy nauczyciele, pracownicy oraz rodzice.

Procedura obowiązuje od dnia 03.02.2020 roku.

Z procedurą zostali zapoznani i przyjęli do stosowania: