Propozycja zajęć na dzień 27.05. dla dzieci 3-4 l. Kangurki i Sówki

• Nabywanie umiejętności liczenia w zakresie 4

Cele operacyjne:

Dziecko:

• liczy klocki i wrzuca do pojemnika lub obręczy odpowiednią ich ilość,
  • liczy usłyszane dźwięki lub znikające obiekty i wykonuje taką samą ich ilość za pomocą odpowiednich ćwiczeń ruchowych,
  • układa na pniu drzewa odpowiednią ilość elementów, np.: klocków zgodną z narysowaną ich ilością na kolejnych kwadracikach pnia drzewa.
  • układa owoce na drzewie zgodnie z treścią usłyszanego wiersza manualnie i za pomocą słomek

Środki dydaktyczne: liczmany, emblematy matematyczne, instrumenty perkusyjne, obręcze, płyta CD, kosz i walizeczka

Propozycje zabaw:

1. Zabawa matematyczna – „Wrzuć klocki” – zadaniem dzieci jest zebranie odpowiedniej liczby klocków i wrzucenie ich do pojemnika lub obręczy zgodnie z instrukcjami podawanymi lub pokazywanymi przez rodzica.

3. Zabawa matematyczno – ruchowa – „Liczenie znikających obiektów” - na sygnał dzieci liczą np. klaśnięcia, tupnięcia, podskoki, uderzenia w instrument perkusyjny, zabawki znikające za parawanem. Rodzic  pyta: Ile jest? Dziecko odpowiada i wykonuje taką liczbę przysiadów, podskoków, pajacyków, itp. (mogą też same wymyślać zadania do wykonania).

4. Zabawa dydaktyczna – „Drzewo matematyczne” – zadaniem dzieci jest po kolei ułożyć na pniu drzewa odpowiednią ilość elementów, np.: klocków zgodną z narysowaną ich ilością na kolejnych kwadracikach pnia drzewa.

5. Zabawa dydaktyczna – „W sadzie”
I wariant – dzieci układają owoce na drzewie zgodnie z instrukcją rodzica.
II – wariant trudniejszy - dzieci przy pomocy słomki przenoszą owoce na drzewa zgodnie z treścią wiersza

Trzy drzewa w sadzie stały, wszystkie zdrowe owoce miały
Trzy jabłuszka, cztery gruszki oraz dwie śliweczki
Ułóżcie na drzewach owoce chłopcy i dzieweczki.

Na zakończenie zaśpiewajcie piosenkę: