EDUKACJA MUZYCZNA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5/6 LETNICH

GRUPA „ODKRYWCY” I „BYSTRZAKI”

TEMAT: ”Wiosna na łące”-nauka piosenki.

Cele ogólne:

  • bogacenie i utrwalenie wiadomości na temat wiosny w przyrodzie,
  • podnoszenie poziomu sprawności ruchowej,
  • rozwijanie poczucia rytmu,

 

Cele operacyjne: Dziecko:

  • wypowiada się na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną,
  • potrafi zaśpiewać piosenkę lub jej fragment
  • potrafi poruszać się w przestrzeni przy muzyce
  • potrafi prawidłowo artykułować wiersz podczas zabawy ruchowej
  • odtwarza rytmy

Pomoce: obrazki z mieszkańcami łąki występującymi w piosence; video z piosenką;

Przebieg zajęcia:

1.”Dzień dobry”- zabawa na powitanie- mówimy wolno, szybko, coraz szybciej tupiąc nogami i wystukując rytm:

Dzień dobry, dzień dobry, wszyscy się witamy. Dzień dobry, dzień dobry, dobry humor mamy.

2.”Wiosna na łące”-słuchanie piosenki; próba śpiewania refrenu przez dziecko.

https://www.youtube.com/watch?v=814z9Tpphkw

 

1.      Dziś na łące przyszła Wiosna
w kwiecistej sukience,
budzi maki i stokrotki,
jaskry i kaczeńce.
 
Ref. Ptaki trele wyśpiewują,
świeci ciepłe słońce,
w rosie kąpią się biedronki.
Wiosna już na łące!
 
2. Świerszczyk zielone stroi skrzypce
da dziś pierwszy koncert.
Tańczą pszczoły i motyle,
żabki i chrabąszcze.

Ref. Ptaki trele wyśpiewują,
świeci ciepłe słońce,
w rosie kąpią się biedronki.
Wiosna już na łące!
 
3. Tak się wszyscy cieszą wiosną,
tańczą i śpiewają,
nawet krecik wyszedł z norki,
z myszką pląsa żwawo.

Ref. Ptaki trele wyśpiewują,
świeci ciepłe słońce,
w rosie kąpią się biedronki.
Wiosna już na łące!

3.Rozmowa na temat tekstu piosenki:

Rodzic pyta:

- jaka jest ta piosenka- wesoła czy smutna?

- kto przybył na łąkę?

- co zaczęło się dziać na łące, kiedy przyszła wiosna?

- co to znaczy, że świerszcz stroi skrzypce?

- wymień mieszkańców łąki, o których jest mowa w piosence? (pomogą załączone obrazki)

4.Zabawy ruchowe przy piosence z wyklaskiwaniem tekstu refrenu i jego powtarzaniem

Ref. Ptaki trele wyśpiewują,
świeci ciepłe słońce,
w rosie kąpią się biedronki.
Wiosna już na łące!

5.”Żabie łapki”- T. Fiutowska- zabawa rytmiczno-artykulacyjna:

Dwie zielone , małe żabki,

Tak nad stawem grają w łapki:

Jedną łapką (dz :podnosi prawą rękę ugiętą w łokciu)

Klap, klap, klap( uderza o prawą dłoń rodzica)

Potem dwiema (podnosi obie ręce ugięte w łokciach)

Klap, klap, klap (uderza w obie dłonie rodzica)

Ty, bocianie (przykuca i grozi bocianowi)

Na nas nie kłap! (wskazuje palcem)

6.Śpiewanie przez dziecko wybranego fragmentu piosenki razem z Rodzicem.

7.”Wiosenna pogoda”- zabawa ruchowa

Rodzic mówi: słońce świeci- dziecko staje na palcach i wyciąga ręce do góry;

                        - deszczy pada- dziecko ucieka pod ścianę, kuca i przykrywa głowę daszkiem z rąk;

 8.„Bal na łące”- zabawa muzyczno- ruchowa przy znanej dziecku piosence- taniec z Rodzicem.

https://www.youtube.com/watch?v=VL-IW-Xy0Jo

Opis: Grupy | Przedszkole Miejskie Nr 2

 

Opis: Zwierzęta - OWADY - SuperKid

Opis: PANI WIOSNA… szablony, kolorowanki, plansza… – Przedszkolankowo

 

 

 

Opis: Plakat - Wiosenne ptaki - Scenariusze zajęć i artykuły ...

Opis: BIEDRONKA - Układanki Online na Puzzle Factory

 

Opis: ŚWIERSZCZE gr VI – Zespół Szkół Nr 12

Opis: MB18 naklejki ścienne ŻABY ŻABKI zestaw dla dzieci 7721824530 ...

 

 

Opis: Poranki filmowe w Centrum Sztuki WRO | www.wroclaw.pl