ZABAWY Z WYKORZYSTANIEM KOSTEK DO GRY ORAZ EMBLEMATÓW

DLA DZIECI 5/6 LETNICH GRUPA „ODKRYWCY” I „BYSTRZAKI”

Pomoce: emblematy i kostki do wykonania razem z dzieckiem- w załącznikach; muzyka- w załączniku; klej, nożyczki; matematyczne karty pracy

ZABAWA 1- ćwiczenia słowne.

Do zabawy będziecie potrzebować kostek do gry, na których znajdują się owady. W zależności od wieku dzieci po rzucie kostką zadaniem jest:

• podzielenie nazwy danego owada na sylaby,
  • podzielenie nazwy danego owada na głoski,
  • wyodrębnianie w nazwach głosek w nagłosie lub wygłosie itd.

ZABAWA 2- ćwiczenia na spostrzeganie.

Do zabawy będziecie potrzebować kostek do gry oraz emblematów. W zależności od tego, które kostki i emblematy wybierzecie zadaniem dzieci będzie:

• po rzucie kostką odszukiwanie takie samego obrazka wśród emblematów,
  • po rzucie kostką odszukiwanie cienia obrazka wśród emblematów itd.

ZABAWA 3- ćwiczenia z emblematami, zabawy ruchowe przy muzyce

Do zabawy potrzebujecie emblematów przedstawiających mieszkańców łąki. Każdemu dziecku rozdajemy po jednym emblemacie. Podczas muzyki dzieci swobodnie poruszają się po dywanie. Na przerwę w muzyce dobierają się w pary.

ZABAWA 4- ćwiczenia na szybkość kojarzenia.

Do zabawy potrzebujecie emblematów przedstawiających mieszkańców łąki. Każdemu dziecku rozdajemy po jednym emblemacie. Dzieci siedzą w kole na dywanie. Na hasło rodzica: ZAMIENIAJĄ SIĘ MIEJSCAMI MRÓWKI I MOTYLE… dzieci z tymi emblematami zamieniają się miejscami.

ZABAWA 5-gra „memory”

Emblematy możemy również wykorzystać do gry w memory. W zależności jakie emblematy wybierzecie zadaniem dzieci będzie odszukiwanie par:

• dwa takie same obrazki,
  • obrazek i jego cień.

ZABAWA 6-ćwiczenia w rymowaniu.

·         Do zabawy będziecie potrzebować emblematów przedstawiających mieszkańców łąki (wydrukowanych w kilku egzemplarzach). Zadaniem dzieci je dokończenie rytmów rozpoczętych przez nauczyciela.

ZABAWA 7-ćwiczenia w odgadywaniu

·         Do zabawy potrzebujecie emblematów przedstawiających mieszkańców łąki oraz woreczek. Chętne dzieci podchodzą i losują jeden z emblematów. Ich zadaniem jest pokazanie innym jaki to owad, a pozostałe dzieci odgadują.

ZABAWA 8-ćwiczenia naśladowcze

·         Lot motyli… do zabawy potrzebujecie emblematów motyli dla każdego dziecka oraz muzyki (wolna – szybka). Zadaniem dzieci jest naśladowanie lotu motyli.

ZABAWA 9- karty pracy z owadami do wyboru i dla chętnych dzieci.