SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5/6 LETNICH
GRUPA ‘ODKRYWCY” I „BYSTRZAKI”
TEMAT: „Wiosenna łąka”.
Cele ogólne:
- zapoznanie z mieszkańcami wiosennej łąki
- aktywizowanie myślenia,
- rozwijanie umiejętności liczenia,
- ćwiczenie orientacji przestrzennej- utrwalanie pojęć: na, pod, obok, nad
Cele operacyjne: Dziecko:
- wypowiada się na temat wiosennej łąki
- nazywa owady, zwierzęta, rośliny
- potrafi dokonać analizy wyglądu owadów
- potrafi przeliczać liczebnikami głównymi w zakresie 10 i więcej
- zna i nazywa kolory występujące na łące
- dzieli słowa na sylaby i głoski
- rozwiązuje zagadki słowne
Pomoce: zagadki, wiersz; obrazki; książki- różowa (6l); fioletowa cz.4- wszystkie dzieci
Przebieg zajęcia:
1.Zagadka dla dziecka:
Zielony
dywan,
na nim kwiatów tyle.
Piją z nich nektar
pszczoły, osy i motyle.(łąka)
- Super! Dzisiaj będziemy rozmawiać o łące i o mieszkańcach łąki- posłuchaj uważnie wiersza.
2.„Wiosenna łąka”- Z. Bryła
Wiosenna łąka w promieniach słońca Rosną na łące białe stokrotki, Żółte kaczeńce na łące kwitną, Słoneczko grzeje, stopniały śniegi, Rozmowa z dzieckiem na temat treści wiersza |
- jaka jest wiosenna łąka?
- jakie owady można spotkać na łące?
- jakie zwierzątka zamieszkują łąkę?
- jakie kwiaty można spotkać na łące?
- jakie kolory mamy w wierszu?
- z czego cieszą się dzieci?
3.”Co robią kwiaty… co robią owady?”- zabawy słowne z czasownikami
Np. stokrotki- rosną; wierzby- pokrywają kotki ( co to znaczy?); kaczeńce- kwitną..
Np. pszczoły- fruwają; żaby- rechoczą….itd
4.”Spacer na łąkę”- opowieść ruchowa
Jest pogoda, słonko świeci, dziś na łąkę idą dzieci- raz, dwa, trzy
(dziecko z rodzicem/rodzeństwem rytmicznie maszeruje klaszcząc na słowa: raz, dwa, trzy)
A tu nagle pada deszczyk- kap, kap, kap
(dziecko w przysiadzie rytmicznie uderza palcami o podłogę)
I po liściach tak szeleści- szur, szur, szur
(dziecko pociera dłonią o dłoń)
Deszcz ustaje- słonko świeci- i na łąkę biegną dzieci- hyc, hyc, hyc
(dziecko biega i rytmicznie podskakuje)
Dzieci bawią się z ochotą- nagle patrzą, wszędzie błoto- hop, hop, hop
(dziecko robi duże podskoki)
Jest pogoda- słonko świeci- żabka wyszła im naprzeciw- bęc, bęc, bęc
(dziecko robi żabie skoki)
5.”Mieszkańcy łąki”-B. Forma- zagadki i zabawy słowne- dzielenie słów na sylaby i głoski(rozwiązania zagadek).
Jak się ten owad nazywa? Przez cały dzień pracuje.
Na plecach nosi ciężary, kopiec wielki buduje…(mrówka)
Ma barwne skrzydła, fruwa nad łąką
I bardzo lubi, gdy świeci słonko. (motyl)
Błyszczący na jej plecach, płaszczyk czerwony,
Czarnymi kropkami , pięknie ozdobiony. (biedronka)
Skacze po łące, pływa w wodzie
Z bocianem żyje w wielkiej niezgodzie. (żaba)
Dziób czerwony, długie nogi
Żabki ze strachu, schodzą mu z drogi. (bocian)
6Analiza wyglądu wybranych owadów z zastosowaniem określeń: na, pod, obok, nad. Praca z obrazkami (załączniki).
-przeliczanie odnóży, czułek , kropek
-zwrócenie uwagi na zróżnicowaną budowę : głowa, tułów, odwłok
-szukanie cech wspólnych : skrzydła , czułki, sześć odnóży
-poszukiwanie różnic: dłuższe i krótsze czułki, kolor, kształt
7.Praca z książką:
- 6 latki- książka różowa- ćwiczenia z tekstem s.74-77
- 5/6 latki- książka fioletowa, cz.4, s.38
.