SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5/6 LETNICH
GRUPA „ODKRYWCY” I „BYSTRZAKI”
TEMAT: Mieszkamy w Europie.
Cel ogólny:
- postrzeganie siebie jako obywatela Polski i Europy
Cele operacyjne: Dziecko:
- zna symbole UE ( flaga, hymn, waluta)
- rozwija swoje zainteresowania innymi krajami europejskimi
- zna unijną maskotkę - Syriusza
- zna hymn " Mały Europejczyk"
- doskonali umiejętności wypowiadania się na określony temat.
Pomoce:
Przebieg zajęcia:
1.”Syriusz”- przedstawienie dziecku unijnej
maskotki ( obrazek). Zapoznanie z treścią listu od Syriusza.
Drogie dzieci!
Nazywam się Syriusz i jestem maskotką Unii
Europejskiej. Dowiedziałem się, że chcecie poznać Europę. Cieszę się bardzo,
gdyż jest tu tyle niezwykłych miejsc, ciekawych roślin i zwierząt, wspaniałych
tradycji i pięknych budowli, które chciałem Wam pokazać. Zabiorę Was drogie
dzieci w podróż, dzięki której poznacie wiele państw leżących w Europie.
Przygotowałem dla Was mapę Europy, na której
różnymi kolorami zaznaczone są należące do niej państwa. Niektóre z nich
postanowiły stworzyć razem wspólnotę, którą nazywamy Unią. Ta wspólnota swoje
święto obchodzi właśnie dziś. 09.05. jest Dniem Unii Europejskiej na pamiątkę
ogłoszenia deklaracji Schumana w 1950 roku. Ja jestem maskotką Unii i jestem z
tego bardzo dumny. Być może już niedługo wiele pozostałych państw także będzie
należeć do Unii, tak jak wasz kraj Polska, który już rok jest jej pełnoprawnym
członkiem. Państwa należące do Unii dbają o wspólne dobro, tak by zamieszkujący
je ludzie byli szczęśliwi. Zapraszam Was do wspólnej zabawy. Naprzód przygodo!!
- Swobodne wypowiedzi dziecka na temat treści listu.
- Zapoznanie z mapą UE- 6l – sam lub razem z rodzicem odczytuje nazwy państw UE.
2. „Co to jest Unia Europejska?”- „burza mózgów”-rodzic kieruje pytanie do dziecka i próbuje razem z dzieckiem odpowiedzieć na to pytanie.
Wyjaśnienie Rodzica:
Niektóre kraje Europy postanowiły połączyć się w jedną rodzinę państw, która nosi nazwę: Unia europejska
Porównanie Unii do grupy przedszkolnej, w której wzajemne relacje opierają się na sympatii i przyjaźni, wszyscy znają i przestrzegają określonych zasad, wspólnie podejmują decyzje dotyczące spraw grupy, współpracują ze sobą i pomagają sobie, czynnie uczestniczą w życiu grupy, maja wspólną nazwę.
Zapoznanie dziecka z symbolami Unii:
- wysłuchanie hymnu Unii - finałowa kantata IX Symfonii Ludwiga von Beethovena do słów " Ody do radości" F. Schillera
https://www.youtube.com/watch?v=WQyD-OrASFc
- oglądanie unijnej flagi - dwanaście złotych gwiazd umieszczonych na lazurowym tle jak godziny na tarczy zegara. Liczba gwiazd jest stała.
- poznanie waluty UE - euro
3.”Hymn małego Europejczyja”- słuchanie hymnu. Rodzic tłumaczy dziecku, że specjalnie dla dzieci napisano słowa do hymnu Unii. Zachęcenie dziecko do wspólnego śpiewania.
https://www.youtube.com/watch?v=B_mw7lix5Xo
4.”Flaga UE”- kolorowanka lub inna forma plastyczna do wyboru