SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5/6 LETNICH
GRUPA „ODKRYWCY” I „BYSTRZAKI”
TEMAT: Jestem Polakiem.
Cel ogólny:
-Kształtowanie poczucia przynależności narodowej i postawy patriotycznej;
Cele operacyjne: Dziecko:
- interesuje się historią własnej ojczyzny;
- wypowiada się na dany temat;
- wyodrębniania głoski w nagłosie i wygłosie;
- odczytuje wyrazy z poznanych liter;
- współpracuje w parze;
- bierze czynny udział w zajęciu;
Pomoce: obrazki: godło, flaga, Warszawa; rozsypanka literowa, nożyczki, 1 zł( moneta)
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie:
Gdy się dzieci chcą przywitać,
to dzień dobry mówią wszystkim,
uśmiech miły posyłają,
prawą rączką pomachają.
2. Ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej – wykonywanie ruchów
naprzemiennych według instrukcji:
– dotknij lewą ręką prawego łokcia i odwrotnie;
– dotknij lewą ręką prawego ucha i odwrotnie;
– dotknij lewą ręką prawego kolana i odwrotnie.
3.„Orzeł czy reszka?” – zabawa w kole: rodzic- dziecko z rymowanką (J.Wołoch)
Pędzi po kole srebrna moneta,
z ręki do ręki szybko ucieka.
Jeśli wyrzucisz reszkę, to wiesz –
wykonaj ćwiczenie takie, jak chcesz.
Kiedy orzełek na rękę spadnie,
podziel wyraz na głoski ładnie.
Dziecko i rodzic siedzą w naprzeciwko siebie i recytują wierszyk, podając sobie złotówkę. Osoba, która trzymała monetę, kiedy zakończył się wierszyk, podrzuca ją. Jeśli wypadnie orzeł, rodzic wymienia dowolny wyraz (np. Polak, Polska, herb, flaga, góry, Tatry, kraj, symbol, stolica, miasto, syrenka, smok), a dziecko dzieli go na głoski. Jeśli wypadnie reszka, przedszkolak pokazuje dowolne ćwiczenie gimnastyczne , a rodzic je powtarza.
4. „Zagadki z Polską związane” - zabawa dydaktyczna- dzielenie słów na sylaby, głoski i nazywanie pierwszej i ostatniej głoski ( rozwiązania zagadek)
Szafirowym
blaskiem, woda z niej błysła.
Najdłuższą Polski rzeką, jest ona…
(Wisła)
Na
zawsze pozostaną jego słowa w sercu mym,
Na zawsze zapamiętam mojego kraju… (hymn)
To
miejsce w którym mieszkamy, to nasza ojczyzna
To nasze państwo, każdy to przyzna.
Pod biało-czerwonymi barwami się skrywa,
Jak nasz piękny kraj się nazywa?
(Polska)
-
Na czerwonej tarczy, widnieje biały orzeł w koronie.
Kto tego symbolu nie zna, niech ze wstydu zaraz spłonie. (godło)
- Powiewa ona, gdy wiatr się zerwie
A na niej biel jest i czerwień. (flaga)
5.„ Z Polską związane”- zabawa dydaktyczna.
Rodzic odczytuje po kolei napisy oznaczające to, co znajduje się na obrazkach ( godło, flaga, Warszawa). Zadaniem dziecka jest dopasowywanie nazw do poszczególnych ilustracji.
Następnie, dziecko układa napisy z rozsypanki literowej w oparciu o umieszczoną powyżej nazwę.
6.”Płynie Wisła, płynie”- zabawa ruchowa przy muzyce.