ZABAWY DLA STARSZAKÓW NA DZISIEJSZE POPOŁUDNIE.

TEMAT: Kreatywne zabawy edukacyjne dla dzieci i rodziców.

Cele ogólne:

- rozwijanie twórczego myślenia, spostrzegawczości oraz koordynacji wzrokowo – ruchowej.

- bogacenie słownictwa czynnego dziecka

- rozwijanie wyobraźni, samodzielności i pomysłowości

- utrwalenie wiadomości na temat samogłosek i spółgłosek

Przebieg:

1.Samogłoskowe  „memory”- zabawa edukacyjna

Samogłoski są to litery w alfabecie, których jest 9 ze względu na literę u, która jest zapisana w dwóch różnych zapisach graficznych.
Samogłoski sprawiają, że mowa jest melodyjna. Ułatwiają naukę czytania i wyrażania własnych emocji, dlatego tak ważna jest ich znajomość i prawidłowe artykułowanie. W edukacji wczesnoszkolnej w zapisie graficznym zaznaczamy je na czerwono.

Do naszej zabawy edukacyjnej będą potrzebne:

– korki w kolorze czerwonym – 18 sztuk,
– klej, – nożyczki,
– flamaster lub długopis,
– 18 kółek o wewnętrznej średnicy korka.

Wykonanie zabawy zaczynamy od wpisania do środka kółek par samogłosek A,Ą,E,Ę, I, O, U,Ó, Y (zwracamy uwagę na ewentualne prześwity napisanej samogłoski przez korek. Jeśli, używamy markera proponujemy, wykonać to na bloku technicznym). Następnie wycinamy koła i przyklejamy od wewnątrz korka. Tak przygotowane elementy odwracamy i mieszamy według własnego uznania. Układamy w 3 rzędy po 6 korków lub w innej, wymyślonej przez siebie kombinacji. Zasady są takie, jak w tradycyjnej zabawie typu „memory”. Polegają one na szukaniu takich samych samogłosek i połączeniu je w pary. Połączone pary odkładamy na bok i szukamy kolejnych. Można bawić się samodzielnie lub w parach. Jeśli gramy z kimś, wygrywa ta osoba, która ma więcej par. Dodatkowym utrudnieniem dla starszych dzieci może być podawanie wyrazów na daną samogłoskę słyszaną w nagłosie, śródgłosie, wygłosie. Życzymy miłej zabawy.

Opis: Samogłoskowe memory

2.Ułóż wyraz- zabawa edukacyjna.

Dzisiaj chcemy zaproponować Wam zabawę edukacyjną z wykorzystaniem korków po napojach.
Będziemy potrzebować:
– korków w dwóch kolorach: czerwonych (samogłoski), niebieskich (spółgłoski);
– markera;
– kartki.
            Pracę zaczynamy od napisanie na czerwonych korkach samogłosek a na niebieskich spółgłosek. Następnie według własnej inwencji twórczej wymyślamy wyraz, który z dostępnych literek ma ułożyć dziecko.

Opis: Ułóż wyraz – zabawa edukacyjna

3.Co to?- zabawa edukacyjna

Teraz przychodzimy z nieco inną wersją zabawy pt. „Co to?”.
Będziemy potrzebować:

– korków z literami (u nas czerwone i niebieskie – samogłoski i spółgłoski);
– ilustracji z różnymi przedmiotami, warzywami, owocami, zwierzętami.
Zabawę zaczynamy od przygotowania kart z różnymi obrazkami. Zadaniem dziecka jest za pomocą korków podpisanie obrazka. Dodatkowo możemy prosić dziecko o przeliczenie samogłosek i spółgłosek występujących w danych wyrazach.

Opis: Co to? – zabawa edukacyjna