SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5/6 LETNICH

GRUPA „ODKRYWCY” I „BYSTRZAKI”

TEMAT: Odkrywanie litery h, H- w oparciu o wyrazy- hamak, Hubert

Cele ogólne:

- kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym w zakresie mówienia , pisania i czytania

- zapoznanie dzieci z literą h

- aktywizowanie myślenia oraz rozwijanie pomysłowości

Cele operacyjne: Dziecko:

- posługuje się wyrazami zaczynającymi na literę h
- rozpoznaje kształty litery h
- dzieli nazwy obrazków na sylaby
- projektuje dowolnym sposobem szablon litery h

-wykonuje polecenia zgodnie z instrukcją

Pomoce: plansza z literą h, H; paski papieru białego 2x 3 cm; kartoniki z papieru białego 3x3cm; kartoniki czerwone i niebieskie 3x3cm; książka miętowa- 6l; książka różowa- 5l;obrazki: hamak, chłopiec Hubert, małe klocki, pomponiki lub guziki, wstążka lub kawałek włóczki,

Przebieg zajęcia:

1.Dziecko ogląda litery h , H (plansza lub książka)  i wypowiada się na temat ich wyglądu.

- dziecko ogląda obrazek- hamak- odpowiada na pytanie: co to jest? Do czego służy?

2. Zadania dla dziecka:

·         Zabawa 1.
Podział słowa: hamak  na sylaby.
Ułóż tyle pasków papieru ile sylab słyszysz. Ile ich jest?

·         Podział słowa: HUBERT  na sylaby.
Ułóż tyle pasków papieru ile sylab słyszysz. Ile ich jest?

Zabawa 2.
Oznaczanie miejsca litery h w słowach:

·
Podziel wyraz hamak na głoski. Ułóż odpowiednią liczbę kwadracików (jeden kwadrat to jedna głoska). Oznacz miejsce, w którym słyszysz głoskę h.

·         Podziel wyraz HUBERT na głoski. Ułóż odpowiednią liczbę kwadracików (jeden kwadrat to jedna głoska). Oznacz miejsce, w którym słyszysz głoskę h.

·         Jakie znasz inne imiona na literę H?

Zabawa 3.
Samogłoska czy spółgłoska? Oznacz głoski na niebiesko – jeśli jest to spółgłoska lub na czerwono, jeśli słyszysz samogłoskę.

Zabawa 4.
„H jak…” – wymyśl jak najwięcej wyrazów rozpoczynających się od głoski H. Łatwe? To spróbuj teraz odszukać wyrazy, które mają głoskę H w środku lub na końcu.

3.”Alfabet- litera H- film edukacyjny ze zdjęciami.

4.Zabawa ruchowa przy piosence o literce H.

5.Zabawy graficzne z literką H.

Zabawa 1.
Ułóż z pomponików literę H małą i wielką. Możesz wykorzystać także guziki, wstążkę, klocki itp.

Zabawa 2.
Napisz literę h, H  palcem w powietrzu, na podłodze, na dywanie, na plecach mamy lub taty. Następnie powiedź palcem po konturach litery( plansza)

6.Praca z książką:

- różowa 5l- s.72- wykonaj ćwiczenia

- miętowa 6l- s.70-73 -wykonaj ćwiczenia; przeczytaj tekst, zaznacz na niebiesko literę h.

7.Karty pracy