SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5/6 LETNICH

GRUPA „ ODKRYWCY” I „BYSTRZAKI”

TEMAT: Strażnicy przyrody.

Cele ogólne:

- kształtowanie wrażliwości na piękno przyrody,
- rozwijanie u dzieci poczucia troski o środowisko przyrodnicze;
- uwrażliwianie na utrzymywanie porządku oraz segregację śmieci.

Cele operacyjne: Dziecko:

- estetycznie wykonuje pracę plastyczną
- rozumie znaczenie, jakie odgrywa przyroda w życiu człowieka
- rozumie konsekwencje niewłaściwego postępowania człowieka

Pomoce: obrazki- drzewa iglaste, drzewa liściaste; las; książka fioletowa cz.4 s. 12-13, film o lesie; nagranie z piosenką o lesie; plastyka- brązowa kredka, bibuła zielona i różowa;

Przebieg zajęcia:

1.”Drzewa w lesie”- oglądanie zdjęć wybranych drzew  liściastych i iglastych(załączniki). Dziecko ogląda obrazki drzew, nazywa je i porównuje .

2.”Co to jest las?”- dziecko podaje swoje skojarzenia ze słowem las.

- rysowanie drzewa od dołu kartki- korzenie, pień, gałęzie, korona z liśćmi- przypomnienie ogólnej budowy drzewa.

- praca z książką: fioletowa cz.4, s.12-13

- dzielenie słowa las na sylaby i głoski

3.”Co to jest las?” - film przyrodniczo-edukacyjny dla dzieci.

https://www.youtube.com/watch?v=31z7hEiIDVs

4.”Przyjaciele  przyrody”- A. Widzowska- słuchanie wiersza .

My, przedszkolaki, na ziemskiej kuli
wiemy, że Ziemię trzeba przytulić,
zadbać o lasy, powietrze, wodę,
kwiaty, zwierzęta – całą przyrodę.
Torba foliowa szczerzy zębiska.
– Jestem z plastiku, sztuczna i śliska.
Gdy będę plackiem leżeć na wodzie,
fokom i żółwiom chętnie zaszkodzę
– Ja także! – wrzeszczy ze szkła butelka.
– W lesie się smażę niczym iskierka,
a gdy rozgrzeję się jak ognisko,
pożar wywołam i spalę wszystko!

– Czy wy nie wiecie, okropne śmieci,
że na planecie mieszkają dzieci?
Szust! Posprzątamy bałagan wielki,
osobno papier, plastik, butelki!
Pstryk! Pamiętamy, by gasić światło,
wiemy, że pożar wywołać łatwo,
a gdy widzimy sarenkę w lesie,
to nie wrzeszczymy, aż echo niesie!
Ten, kto przyrodę niszczy i truje,
niech się kolcami jeża pokłuje!

- Co robiły dzieci w lesie?

- Co mówiły zwierzęta o dzieciach?

- Jak wy zachowujecie się w lesie?

4.”Leśny strumyk”- zabawa ruchowa- dziecko i rodzic/rodzeństwo

Jedna osoba jest drzewem, wyciąga ręce w górę, kołysze się z nogi na nogę, naśladując jednocześnie szum liści poruszanych wiatrem; druga osoba jest strumykiem… leży na dywanie i szumi jak leśny strumyk; następuje zmiana ról i zabawa toczy się dalej.

5.”Las”- zabawa muzyczno- naśladowcza  przy piosence.

https://www.youtube.com/watch?v=XgSgOPHSGH4&list=TLPQMjcwNDIwMjBBru_c3wpUWw&index=1

6.”Wiosenne drzewko”- inspiracja plastyczna

https://www.youtube.com/watch?v=2FjRnpKuT5k&t=31s