Moja ojczyzna - kolory flagi

Drodzy Rodzice, kochane Dzieci z grupy „Kangurki „i „Sówki”.

Na 28.04.20  proponujemy działania literackie, ruchowo-muzyczne,  połączone  z działalnością plastyczną.

Temat tygodnia: „Moja ojczyzna”

Temat dnia: „Kolory flagi”.

Cel ogólny:

·        wdrażanie treści związanych z patriotyzmem

·        utrwalanie wyglądu flagi

·        ćwiczy koordynację ruchową

·        rozwijanie umiejętności percepcji wzrokowo- ruchowej

·        ćwiczenia sprawności manualnej

·        ćwiczenia percepcji wzrokowej

Cele operacyjne (dziecko):

·        naśladuje ruchy

·        potrafi wymyśleć ruch

·        słucha tekstu

·        wie, jak wygląda Flaga Polski

·        wie, że każdy kraj ma swoją flagę

·        jest sprawne manualnie

·        wykonuje działania praktyczne według instrukcji

·        dba o estetyczne wykonanie pracy

·        wie, jak wygląda flaga Polski

Pomoce/ środki dydaktyczne:

Zadania dla dzieci i rodziców: Flaga Polski, zarys flagi do wykonania pracy plastycznej, atlas z flagami świata, przedmioty w kolorach białych i czerwonych.

1.    Na powitanie:

Zabawa „Rób to, co ja” . Na początku zadaniem dziecka jest naśladowanie ruchów rodzica. Rodzic podaje wymyślony ruch, dziecko go odtwarza. Potem następuje zamiana ról. Wykonujcie ruchy podczas słuchania poniższej piosenki.

2.    Przeczytajcie dziecku wiersz Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste”.  Poproście dziecko, aby nauczyło się wiersza na pamięć.

Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość,
biel - serce czyste.
Piękne są nasze
barwy ojczyste.

Porozmawiajcie z dzieckiem o treści wiersza. Zadajcie dziecku pytania:

·         Jakie barwy ma nasza flaga ojczysta

·         Jakiego kształtu jest Flaga Polski

·         Jakie jest położenie kolorów.

Porównajcie flagę Polski z innymi flagami. Uświadomcie dziecku, że każdy kraj ma swoją flagę. W poniższym linku znajdują się flagi państw o barwach czerono- białych. Poproście, aby dziecko odnalazło flagę Polski.

3.    Zabawa rozwijająca percepcję wzrokową, utrwalanie kolorów.Biało-czerwone”.
Zróbcie dziecku polowanie na skarby. Nastawcie minutnik na wybrany przez siebie czas, dziecko ma za zadanie zgromadzić           z otoczenia jak najwięcej kolorów w odcieniach bieli i czerwieni. Na koniec poproście, aby ułożyło flagę Polski z tych przedmiotów.

4.    A teraz razem z dzieckiem wykonajacie pracę plastyczną : „Flaga Polski ”. Potrzebny będzie zarys flagi (połowa kartki formatu A4)

do wypełnienia kuleczkami z bibuły. Na początku razem z dzieckiem wykonajcie kuleczki w barwach narodowych, potem naklejcie bibułę na kartkę.

Miłej pracy:)