SCENARIUSZ ZAJĘĆ POPOŁUDNIOWYCH DLA DZIECI 5/6 LETNICH
„ODKRYWCY” I „BYSTRZAKI”
TEMAT: „W zagrodzie Małgosi”- zabawy ortofoniczne, dydaktyczne i muzyczno – ruchowe.
Cele ogólne:
· kształcenie umiejętności uważnego słuchania utworów literackich,
· kształtowanie umiejętności globalnego czytania wyrazów,
· doskonalenie percepcji słuchowej i wzrokowej,
· doskonalenie umiejętności przeliczania,
Pomoce: książka fioletowa cz. 4 ; obrazki ( załączniki), filmik (you toube), nożyczki , kredki,
Przebieg zajęć:
1.”Czyj to głos”- zabawa słuchowa; słuchanie głosów zwierząt i zgadywanie przez dziecko, jakiego zwierzątka głos słyszy;
https://www.youtube.com/watch?v=tj2ccM-9kF0
2. " W zagrodzie Małgosi"-bajka
ortofoniczna E. Michałowskiej
Wieczorem w zagrodzie ciocia Małgosi
każde zwierzątko o jedzenie prosi.
Piesek szczeka: Hau, hau, hau.
Kotek miauczy: Miau, miau, miau.
Kura gdacze: Kod, ko, dak.
Kaczka kwacze: Kwa, kwa, kwa.
Gąska gęga: Gę, gę, gę.
Ona też chce najeść się.
Owca beczy: Be, be, be.
Koza meczy: me, me, me.
Indor
gulgocze: Gul, gul, gul.
Krowa ryczy: Mu, mu, mu.
Konik parska: Prr, prr, prr.
A pies warczy: Wrr, wrr, wrr.
I tak gra orkiestra ta gra,
aż Małgosia jeść im da.
- Rodzic czyta bajkę, a dziecko naśladuje głosy wiejskich zwierząt; następnie naśladuje zachowania i chód zwierząt.
3."Kto gdzie mieszka"- zabawa dydaktyczna
Dziecko ogląda obrazek ( załącznik). Zadaniem dziecka jest powiedzenie i pokazanie, w którym „domku” mieszka zwierzątko. Przeliczanie zwierząt- np. ile jest kurczątek?...
4"W którą stronę zwrócone jest zwierzę"- karta pracy ( załącznik)- samodzielne wycinanie obrazków zwierząt i przyklejanie wg polecenia na karcie pracy- zwierzątka można wcześniej pokolorować; utrwalanie strony lewej i prawej.
5.”Dziwne rozmowy”- zabawa ruchowa przy piosence.
https://www.youtube.com/watch?v=qc5a7O1odnI
6.Praca z książką- fioletowa cz.4 s. 6- dla 5/6 latków.