SCENARIUSZ ZAJĘĆ- EDUKACJA MATEMATYCZNA DLA DZIECI 5/6 LETNICH
GRUPA „ODKRYWCY” I „BYSTRZAKI”
TEMAT: Ćwiczenia z pisankami i nie tylko…- zabawy matematyczne.
Cele ogólne:
- przeliczanie , dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 i więcej
- utrwalenie stron: prawej i lewej
- stosowanie znaków matematycznych: >,<, =,+,-
- rozwiązywanie prostych zadań tekstowych
-posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi
Pomoce: książka fioletowa nr 3 dla 5/6 latków; książka różowa dla 5latków; książka miętowa dla 6 latków; kostka do gry; sylwety 10 jajek wyciętych z papieru, kredki, pisaki
Przebieg zajęcia:
1 „Każda rączka”- zabawa na powitanie;
Rodzic z dzieckiem stają twarzą do siebie i wykonują zabawę z pokazywaniem:
Każda rączka, każda rączka ( dziecko pokazuje rączki)
pięć paluszków ma, pięć paluszków ma,
paluszki składamy, wszystkimi klaskamy (klaskanie)
raz i dwa, raz i dwa.
Prawa rączka, lewa rączka ( dziecko pokazuje prawą rączkę a potem lewą)
pięć paluszków ma, pięć paluszków ma,
paluszki witamy, głośno przeliczamy, ( dokładamy palce prawej ręki do palców
lewej ręki)
ty i ja, ty i ja.
1, 2, 3…( przeliczają do 10)
2. „Pisanki” – Rodzic czyta wiersz S. Aleksandrzaka, w trakcie
którego rozkłada sylwety pisanek;
„Pisanki”
Dzieci obsiadły stół i malują pisanki:
Pierwsza ma kreski
Druga – kółka zielone
Trzecia - drobne kwiaty
Czwarta – dużo kropek
Piąta – gwiazdki świecące
Szósta – znów zygzaki
Siódma – barwne kwiaty jak astry lub maki
Ósma – wąskie szlaczki z zieloniutkich listków
Dziewiąta – ma już prawie wszystko:
I kropki i zygzaki i paseczków wiele
I czerwień i złoto i błękit i zieleń
I dziesiąta – największa - piękna, przystrojona w kolory tęczy
- Rodzic prosi dziecko- opisz wygląd pisanek?
- pokoloruj je tak, jak mówi wiersz
- dziecko przelicza pisanki: pierwsza, druga,….
3.”Rzuć kostką”- Rodzic rzuca kostką; ile oczek wypadnie tyle razy dziecko wykonuje umówione ruchy, np. 3 podskoki; 5 przysiadów… następuje zmiana- dziecko rzuca kostką, a Rodzic wykonuje proponowane przez dziecko ćwiczenia.
4. Tworzenie
zbiorów pisanek na podstawie dwóch cech: koloru i wielkości ( kartki,
pisaki, kredki)
Rodzic prosi dziecko:
– narysuj w tym kole (lewa strona kartki)7 pisanek, które są duże i czerwone
– narysuj w drugim kole (prawa strona kartki) 4 pisanki , które są małe i
zielone
- których pisanek jest więcej? ( dużych czerwonych)
- których pisanek jest mniej? ( małych zielonych)
- Rodzic prosi dziecko: zapisz to: 7>4
- narysuj w kole (lewa strona kartki) 3 pisanki żółte
- narysuj w kole (prawa strona kartki) 5 pisanek niebieskich
- Rodzic prosi dziecko: zapisz to: 3<5
5. Rozwiąż zadania- Rodzic czyta a dziecko zapisuje działania matematyczne.
· W kurniku było 10 kurczątek. 6 kurczątek poszło na spacer. Ile kurczątek zostało w kurniku?
10-6=4
· Zosia miała w koszyczku 4 pisanki .Babcia dała jej 3 pisanki. Ile pisanek ma teraz Zosia?
4+3=7
5.Praca z książką:
- fioletowa nr 3 – ćwiczenia dla 5/6 latków – wykonaj ćwiczenia ze s. 72-73
- różowa- ćwiczenia dla 5 latków- wykonaj ćwiczenia ze s.65-66
- miętowa- ćwiczenia dla 6 latków- wykonaj ćwiczenia ze s.56-57