SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYCZNYCH DLA DZIECI Z GRUPY „ ODKRYWCY” I „BYSTRZAKI”

OPRACOWAŁA: mgr Zdzisława Noureux i Sylwia Mysło

Temat: „Wiosenne zabawy z rodzicami”

Cel ogólny:

- stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających wyzwalaniu pozytywnej motywacji do nauki czytania i pisania oraz ekspresji muzycznej i ruchowej
- rozwijanie więzi z rodziną poprzez wspólne uczestniczenie w zabawach
i ćwiczeniach

Pomoce: laptop lub telefon, kartoniki z sylabami- zabawa nr 3; kartki z bloku do zadań matematycznych- zabawa nr 5

Przebieg zajęcia:

1.Słuchanie piosenki :”Daj rękę wiosenko”

https://www.youtube.com/watch?v=gmhR8EJ3tDM

Ciepły szalik śpi już w szafie,
słońce zerka w okna.
Obudziły się krokusy,
bo wróciła wiosna.

Ref.
Daj rękę, Wiosenko
i chodź razem z nami.
Motylek cytrynek
będzie nas prowadził.
Zaspany tatarak
przegląda się w wodzie
i kwiaty się stroją
na grządkach w ogrodzie.

Wiosna w dresie kolorowym
z żabką gra w zielone.
Dziś kupiła sobie duże
lody waniliowe.

Ref.
Daj rękę, Wiosenko
i chodź razem z nami.
Motylek cytrynek
będzie nas prowadził.
Zaspany tatarak
przegląda się w wodzie
i kwiaty się stroją
na grządkach w ogrodzie.

- Dzieci razem z rodzicami inscenizują ruchem słowa piosenki, rytmicznie maszerują, witają się uściskiem dłoni i buziaczkami.

- kogo obudziła wiosna? ( krokusy, motylek cytrynek, biedronka)

- z kim gra wiosna w zielone? ( żabka)

- co to znaczy:” zaspany tatarak”, „kwiaty stroją się na grządkach w ogrodzie”?

- Rodzice- proszę nauczyć dziecko tekstu piosenki i śpiewajcie piosenkę razem- udanej zabawy.

2.Zabawa rytmizująca: rodzic czyta po jednym zdaniu z podziałem wyrazów na sylaby (np. mo-ty-le po-ty  ro—ku  zna-ją) dziecko może mówić sylabami i wyklaskiwać tekst.


Motyle pory roku znają, więc je szybko wymieniają,
Wiosna, lato, jesień, zima i od nowa się zaczyna,
Teraz wiosnę mamy, więc się pięknie przywitamy.(machają do rodziców)

3. Odkrycie przez dziecko, jaki będzie temat zajęć. ( Dziecko układa w kolejności rosnącej cyfry, odwracają karty, rodzic wraz z dzieckiem odczytuje hasło zapisane sylabami)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
WIO- SEN – NE ZA- BA- WY Z RO – DZI - CA – MI

- Rodzice- proszę przygotować razem z dziećmi karty- przy tej zabawie będzie okazja do pisania i przeliczania

4. „Wiosenne rymowanki"- dziecko tworzy rymy do podanych zdań.


-Przez deszczyk pokropione rosną listeczki.....(zielone).
-Zajączki kicają i trawki ........(szukają).
-Na gałęzi siedzi wrona, czarna wrona bez..........(ogona).
-Nad stawem żabki kumkają, przed bocianem się...........(chowają).


4.„Prawda czy fałsz?"- krótka rozmowa z dzieckiem na temat aktualnej pory roku. Rodzic  podaje informacje, a dziecko klaszcze, jeśli informacja jest prawdziwa lub tupie, jeśli informacja jest fałszywa.


- Na łące rośnie wysoka trawa, a w niej są biedronki, koniki polne, motyle.
- Pszczoły zbierają nektar z kwiatów i robią z nich lizaki.
- Wiosną na łące dzieci lepią bałwana.
- Po łące przechadza się bocian i szuka żabek na śniadanie.
- A żabki chowają się przed nim w trawie i wołają kra, kra.
- Teraz jest pora roku, którą nazywamy Jesień
-Teraz jest pora roku, którą nazywamy Wiosna

- Miesiąc, który mamy teraz, to: luty, marzec, maj, listopad

5.„ Rachunki pani Wiosny"- Dziecko słucha zagadek matematycznych, następnie przelicza w zakresie 10 .

Stąpa wiosna po łące
Zbiera kwiaty pachnące
Ma trzy stokrotki, cztery tulipany
Powiedz z ilu kwiatków
Zrobi wiosna bukiet pachnący ?

- Rodzic prosi dziecko: narysuj 3 stokrotki, a obok 4 tulipany- zapisz działanie:

3+4=     i odpowiedz na pytanie z zagadki

W ogrodzie na grządce
Rosło siedem słoneczników pięknych jak słońce
Przyszła Kasia i trzy zerwała,
bo bukiet piękny zrobić chciała.
Ile słoneczników teraz rośnie na grządce?

- Rodzic prosi dziecko: narysuj 7 słoneczników

- ile słoneczników zerwała Kasia? ( skreśl 3)- zapisz działanie:

7-3=          odpowiedz na pytanie z zagadki.

6.Zabawy ruchowe ze śpiewem piosenki- „Daj rękę wiosenko”