Scenariusz zajęć „Wiosenne tajemnice”

Cele ogólne:

·        Rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych

·        Rozwijanie sprawności manualnych

·        Kształtowanie słuchu muzycznego

Metody:

·        Czynne

·        Oglądowe

·        Słowne

Formy organizacji:

·        Indywidualne

·        Zespołowe

Materiały do zajęć: rolki po papierze toaletowym, kolorowy arkusz, ozdoby, farby, klej, grafika dołączona do scenariusza, sylaby wykonane z kartki A4

Przebieg zajęć:

·        „Kto to” – zabawa dydaktyczna. Dziecko odczytuje nazwy stworzeń, które rodzic może wydrukować, lub posiada w dostępnej bibliotece dziecka. Do wyboru

o   Biedronka

o   Osa

o   Pasikonik

o   Chrząszcz

o   Motyl

o   Żaba

I wiele innych.

Odczytując nazwę stworzenia, dziecko sylabizuje wyraz z uwzględnieniem pierwszej i ostatniej głoski.

Dzieci 5 letnie nie odczytują, tylko odgadują nazwy zwierząt posiłkując się wiedzą ogólną.

·        „Co piszczy w trawie” – zabawa logopedyczno-ruchowa

„Co piszczy w trawie” – WIERSZ – U. Kozłowska

Przyleciała mucha z miasta na łąkę

Zapytała piegowatą biedronkę

Powiedz, powiedz biedroneczko kochana

Co tam piszczy w trawie wiosną od rana

 

Co piszczy w trawie? Oto pytanie!

Warto by znaleźć odpowiedź na nie?

 

Droga mucho?- biedroneczka powiada

- w trawie mieszka mych przyjaciół gromada

Jeśli ze mną zanurkujesz dziś w trawie

To ci wszystkich z przyjemnością przedstawię

 

Oto pszczółka pracowita na kwiatku

A tuż za nią tłum komarów – gagatków

Konik polny, osa, bączek, pajączek

Wszyscy razem piszczą na trawie na łące!

·        Rodzic czyta wiersz, a dziecko improwizuje ruchem ciała – stworzenia odczytywane przez rodzica

·        Jednocześnie wydając odgłosy wydawane przez odczytywane stworzenia np. (Rechu – rech)/ wg pomysłu i wyobraźni dziecka / 5 i 6 latki

 

·        „Odgłosy na łące” – zabawa słuchowa

Rodzic odtwarza nagranie, „Odgłosy na łące”. Dziecko stara się podać nazwę stworzenia, które wydaje dany odgłos. Warto zwrócić uwagę na fakt, że kilka zwierząt może wydawać podobne odgłosy/ 5 I 6 LATKI

·        „Metamorfoza” – zajęcia dydaktyczne

Rodzic przedstawia grafikę (dołączone do scenariusza) ilustrujące kolejne stadia rozwoju motyla. Omawia/ 5 I 6 LATKI

·        „Jaki wyraz powstanie” – dokonanie syntezy sylabowej DLA CHĘTNYCH

Należy wykonać sylaby wyrazów aby dziecko w trakcie zabawy, mogło połączyć sylaby w prawidłowy wyraz np.:

o   MO   TYL

o   BIE  DRO  NKA…itp. / 6 latki

 

·        „Na łące” – masażyk relaksacyjny  - zabawa pozwalająca doświadczyć pozytywnego kontaktu fizycznego.

Dziecko podczas słuchania fragmentu „Odgłosy na łące” emituje wg. Swojego pomysłu usłyszane dźwięki na pleckach rodzica, rodzeństwa itp, jednocześnie odwracając kolejność/ 5 i 6 latki

·        „Pierwszy Motyl” – zajęcia plastyczne

Wykonanie pracy przestrzennej z rolek tekturowych, kolorowego kartonu, elementów ozdobnych. Zdjęcia dołączone do scenariusza / 5 i 6 latki